W niedzielę 30 lipca w naszym kościele parafialnym mogliśmy zobaczyć ikony wykonane przez uczestników warsztatów, które odbyły się w dniach 24-29.07.2023, prowadzonych przez panią Katarzynę Kobuszewską – Pracownia Ikonograficzna.
Obrazem przewodnim była ikona Matki Bożej Achtyrskiej oraz – w ramach indywidualnych zajęć – Święta Rodzina. Pani Katarzyna gościła u nas po raz trzeci, niezmiennie ujmując wszystkich uczestników swoim spokojem, przyjaznym podejściem, a nade wszystko warsztatem, talentem i wiedzą.
Duchowo prowadził nas ks. proboszcz Piotr Domaros, sprawiając, że były to dla nas nie tylko warsztaty, ale właśnie rekolekcje. Mieliśmy okazję uczestniczyć każdego dnia we Mszy Świętej oraz wysłuchać przygotowane specjalnie na ten czas dla nas – konferencje, których tematem była liturgia.
Poniżej kilka głosów samych uczestników:
”To były moje pierwsze warsztaty ikonopisania. Od samego początku towarzyszyły mi wielkie emocje, niepewność, trochę strach, że mi się nie uda ,ale też radość. Mogłam spełnić swoje marzenie. Wierzę, że to nie przypadek a światełko z nieba w czasie dla mnie bardzo ważnym. Przez te wszystkie dni starałam się nie myśleć o niczym innym tylko skupić się na tym co w danej chwili robię. Kiedy ręka za bardzo mi drżała zatrzymywałam się i prosiłam Ducha Świętego o pomoc. Dzięki p. Kasi naszej fantastycznej mentorce, która prowadziła nas krok po kroku , dodawała otuchy, udało mi się stworzyć ikonę. Wszystkie są bardzo piękne. To dzięki niej teraz wiem, żeby napisać ikonę potrzeba ogromnego skupienia, wyciszenia a przede wszystkim modlitwy i całkowitego zawierzenia Panu Bogu. Z drugiej strony ogromnym wsparciem i wzbogaceniem były msze święte i konferencje prowadzone przez ks. Piotra. To był bardzo intensywny ale też spokojny czas.” – Elżbieta
” Kurs spełnił moje oczekiwania. W sam raz dla początkujących (i nie tylko), którzy chcieliby zacząć swoją przygodę z pisaniem ikon. Dodatkowo coś dla duszy w myśl dewizy św. Benedykta ” Ora et labora” – módl się i pracuj z dużym naciskiem na … pracuj ;)” – Mariusz
„(…) Duch przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami (…)” Rz 8,26
Warsztaty są dla mnie czasem zetknięcia się z pięknem duchowym ikony. W dzisiejszym świecie, który „mówi nam”, że musimy mieć wszystko, szybko i najlepsze, czas pisania ikony jest nauką drogi pokoju, mądrości, piękna, cierpliwości, pokory, zaufania i modlitwy, która wyraża się nie tylko słowami. – Katarzyna
”Parafia w Parsęcku promieniuje dobrą energią. Już drugi raz byłam uczestniczka Warsztatów Ikonopisarskich tu organizowanych i prowadzonych przez p. Katarzynę Kobuszewską. Duchową opiekę sprawował ks. Piotr Domaros. Przyjacielska atmosfera na kursie, cierpliwie przekazywana nam wiedza i praktyka w pisaniu ikon, opieka ks. Piotra pomagająca nam zrozumieć i kochać słowo Boże – to wszystko zostawia głęboki ślad w naszych sercach. Osobne podziękowania dla koleżanek i kolegów z kursu za przygotowanie niedzielnego, pożegnalnego obiadu po Mszy św., a także Gminie Szczecinek za udostępnienie sali na warsztaty.” – Danuta

