List do parafian z okazji Wielkiego Postu i Świąt Wielkanocnych

list_do_parafianZ okazji Wielkiego Postu i zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego postanowiłem napisać ten ‘list’. I w nim podzielić się z Wami refleksją, zachęcić do dobra i powiedzieć, co się będzie działo w parafii w najbliższym czasie – ks. Piotr

„Nie opuszczajmy naszych wspólnych zebrań, jak się to stało zwyczajem niektórych, ale zachęcajmy się nawzajem…”

Hbr 10,25

Ten krótki fragment pochodzi z Listu do Hebrajczyków (Hbr). List ten jest refleksją – medytacją kapłańską nad tym, czego Jezus dokonał, umierając na krzyżu, ile to Jezusa kosztowało i jak należy to ‘dzisiaj’ rozumieć… Spotkanie z Bogiem trwa nie tylko w codzienności, ale nade wszystko na liturgii. Dlatego to Msza św. jest miejscem uprzywilejowanym i wybranym przez Boga na spotkanie.

Skoro Jezus ofiarował życie za nas, to oznacza, że życie każdego z nas jest aż tak cenne…, że każdy z nas jest aż tak bliski Jezusowi… – skoro ktoś ofiarowuje swoje życie za mnie, tzn., że naprawdę mnie kocha. W sercu człowieka, który tę prawdę odkryje i przyjmie, rodzi się naturalna wdzięczność i „ukochanie” tej osoby, ale też pragnienie odwdzięczenia się jej. Z taką osobą ocalony człowiek zawsze chce się spotkać.

Dla pierwotnych chrześcijan było to tak oczywiste, że nie potrzeba było specjalnego nakazu dotyczącego uczestnictwa w spotkaniu na modlitwie i na Mszy św. W 304 roku w Abitenie, w dzisiejszej Tunezji, 49 chrześcijan, schwytanych podczas niedzielnej Eucharystii, której odprawianie było zakazane, dało świadectwo wierności Bogu. Schwytani zostali doprowadzeni przed oblicze sędziego i na pytanie, dlaczego uczestniczyli w niedzielę w obrzędach religii chrześcijańskiej, wiedząc, że groziła im za to kara śmierci, odpowiedzieli: «Sine dominico non possumus» (nie możemy żyć bez Dnia Pańskiego). Spotkanie z Bogiem na Eucharystii było dla nich tak cenne, że nie martwili się o swoje życie. Wiedzieli, że ich życie pochodzi od Boga – dlatego to życie Bogu ofiarowali.

Tak dzieje się przecież, gdy osoba nam bliska, droga, ukochana przeżywa jakąś uroczystość… – rozumiemy, że nie może nas tam zabraknąć. Tak też powinno być z Eucharystią – nie powinno nas tam zabraknąć.

Kościół św. zauważył pewną prawidłowość: jeżeli ktoś opuszcza wspólne modlitewne spotkania, coraz bardziej słabnie jego wiara, aż do jej utraty, a sama Eucharystia staje się czymś coraz bardziej obojętnym, a nawet zbędnym. Dlatego autor Listu zachęca: „Troszczmy się o siebie wzajemnie, by się zachęcać do miłości i do dobrych uczynków. Nie opuszczajmy naszych wspólnych zebrań, jak się to stało zwyczajem niektórych, ale zachęcajmy się nawzajem…” aż osiągniemy niebo.

Sprawujący Eucharystię pamiętali również o tych, którzy nie mogli w niej uczestniczyć, przynosząc Komunię św. chorym, osobom starszym i uwięzionym za wiarę (dzisiaj tak się dzieje np. wtedy, gdy kapłan odwiedza chorych z posługą sakramentalną w domu chorego)

Troska i staranie Kościoła, by człowiek mógł spotkać się z Bogiem, są najważniejsze – dlatego ośmielam się prosić, podobnie jak autor Listu do Hebrajczyków: nie opuszczajcie Mszy św., dbajcie o swoją wiarę, dbajcie w ten sposób o siebie wzajemnie – wszystko po to, by sobie wzajemnie pomóc osiągnąć niebo.

Wszelką zachętę, kierowaną do bliskich, poprzedźcie modlitwą, by ta zachęta była delikatna i nacechowana głębokim szacunkiem oraz troską o duszę i zbawienie tych osób.

Msza św. to najbardziej znacząca modlitwa, ponieważ jest to uobecnienie ofiary Jezusa, którą złożył za każdego człowieka. Możemy więc ofiarować ją w intencji tych, którzy są nam drodzy i w ważnych dla nas sprawach – wówczas prosimy Pana Boga o szczególne zauważenie tych osób, które są nam drogie i tych spraw, które są dla nas ważne.

Co nas czeka w najbliższym czasie?

1. Rekolekcje wielkopostne

I termin (8-11.03.2015) – Parsęcko i Przeradz

Msze św. z nauką rekolekcyjną:

Niedziela, 8.03.2015 – Przeradz – 13.00 / Parsęcko – 11.30

Poniedziałek, 9.03.2015 – Przeradz – 17.00 / Parsęcko – 18.30

Wtorek, 10.03.2015 – Przeradz – 17.00 / Parsęcko – 18.30

Środa, 11.03.2015 – Przeradz – 17.00 / Parsęcko – 18.30

Spowiedź św. rekolekcyjna – wtorek i środa: Przeradz 16.30 / Parsęcko 18.00

II termin (28-31.03.2015) – Dalęcino i Radacz

Msze św. z nauką rekolekcyjną:

Sobota, 28.03.2015 – Dalęcino – 17.00 / Radacz – 18.30

Niedziela, 29.03.2015 – Dalęcino – 10.15 / Radacz – 8.45

Poniedziałek, 30.03.2015 – Dalęcino – 17.00 / Radacz – 18.30

Wtorek, 31.03.2015 – Dalęcino – 17.00 / Radacz – 18.30

Spowiedź św. rekolekcyjna – w poniedziałek pół godziny przed nauką.

Jak dobrze przeżywać rekolekcje i czas spotkania z Bogiemna modlitwie?

– najważniejsza jest modlitwa – już samo pragnienie modlitwy otwiera serce człowieka – rekolekcje nie są wcale łatwym czasem,

– uświadomić sobie, że jest to czas święty – nie powinniśmy zaśmiecać swego umysłu i serca rzeczami zbędnymi… – może warto ograniczyć oglądanie telewizji, unikać niepotrzebnych rozmów, itp. Szukajmy ciszy i spokoju, bo Boga można odnaleźć właśnie tam, a nie w zamęcie i hałasie. To przecież jedynie 4 dni…

– słuchać – wsłuchać się w to, co mówi rekolekcjonista – do końca nauki – dać sobie szansę usłyszenia,

– mieć świadomość, że rekolekcji nie głosi kapłan, ale sam Bóg. Rekolekcjonista jest tylko narzędziem w ręku Boga i to ode mnie zależy czy te rekolekcje będą udane, tzn. owocne, czy też nie.

2. Droga Krzyżowa po wsiach – rozważając, co Pan Jezus przeżył, idąc z krzyżem ‘ulicami codzienności’, będziemy modlili się tam, gdzie dzisiaj człowiek potrzebuje pomocy – Pan Jezus chodzi naszymi drogami, a my tak często Go nie dostrzegamy…

– w Przeradzi – w czwartek 26.03.2015 – rozpoczęcie Mszą św. o 16.30

– w Parsęcku – w piątek 27.03.2015 – rozpoczęcie Mszą św. o 17.00

3. bardzo zachęcam do:

– podejmowania wielkopostnych postanowień i wyrzeczeń,

Drogi Krzyżowej (piątek po Mszy o 17.00),

Gorzkich Żali (bezpośrednio po Mszy niedzielnej),

– nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy (Parsęcko, środa, 15 min. przed Mszą św.) oraz

– Adoracji Najświętszego Sakramentu (Parsęcko, czwartek, po Mszy św. – w okresie zimowym 30 min.)

4. Wielki Tydzień i Triduum Paschalne – Parsęcko

18.00 – Wielki Czwartek (Msza Wieczerzy Pańskiej)

18.00 – Wielki Piątek (Liturgia Męki Pańskiej)

20.00 – Wielki Sobota (Wigilia Paschalna) – przynosimy świece

06.00 – Niedziela Wielkanocna – Rezurekcja (adoracja Najświętszego Sakramentu od 5.30)

5. Sakrament pokuty i pojednania (będę do dyspozycji, jeżeli będzie taka potrzeba) – w Wielkim Tygodniu w czasie Adoracji (patrz poniżej)

6. Adoracja w Wielkim Tygodniu – Parsęcko

Wlk.Czwartek – po zakończeniu litrugii do 22.00

Wlk.Piątek – od 15.00 (Koronka do Bożego Miłosierdzia – pierwszy dzień nowenny i Droga Krzyżowa) oraz po Litrugii do 22.00

Wlk.Sobota – od godz. 16.00 (drugi dzień nowenny)

Niedziela Wielkanocna – od 5.30 do rozpoczęcia Rezurekcji

7. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – układ Mszy św.

06.00 – Parsęcko – (Rezurekcja)

08.00 – Radacz

10.00 – Dalęcino

11.30 – Parsęcko – (chrzcielna)

13.00 – Przeradz

8. Święcenie pokarmów – Wlk. Sobota – układ Mszy św.

Parsęcko I – 10.00 / Radomyśl – 10.15 / Przeradz – 10.30 / Dalęcino – 11.00 / Parsęcko – 11.30 / Radacz – 12.00 / Radacz kolonia – 12.15 / Radomyśl – 10.15 / Parsęcko II – 12.30 / Parsęcko III – 12.45 / Dębowo – 13.00

9. Uroczystości Kościelne i parafialne – zachęcam, by naznaczyć swoje życie obecnością Pana Boga w codzienności.

19. marca św. Józefa – Oblubieńca NMP

25. marca Zwiastowanie Pańskie – Dzień Świętości Życia (a w piątek, 27.03. będzie możliwość przystąpienia do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego)

23. kwietnia – św. Wojciecha – bp. i męcz. – patrona Polski i Diecezji

02. maja – NMP Królowej Polski – głównej patronki Polski (Msze św. w porządku niedzielnym)

08. maja – św. Stanisława bp. i męcz. – patrona Polski (Odpust w Dalęcinie o 18.00

17. maja – Ur. Wniebowstąpienia Pańskiego

24. maja – Ur. Zesłania Ducha Świętego

25. maja – Ur. NMP Matki Kościoła

28. maja – Ur. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

04. czerwca – Boże Ciało

12. czerwca – Najświętszego Serca Pana JezusaOdpust w Przeradzi o 18.00

10. Nabożeństwa:

w maju – ku czci Matki Najświętszej

w czerwcu – ku czci Najświętszego Serca Jezusowego

11. Sprawy organizacyjne, różne:

– dziękuję za dbanie o świątynię

– na plebanii trwają drobne prace remontowe

– proszę o telefon zanim ktoś wybierze się do kancelarii (606202196)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.