Festyn parafialny u świętego Stanisława

II Festyn Parafialny w Dalęcinie pozostał już tylko we wspomnieniach. Było niezwykle rodzinnie, gościnnie, smacznie, kolorowo i bardzo wesoło. 12 maja, już po raz drugi, dzięki zaangażowaniu mieszkańców Dalęcina, udało się zorganizować uroczystość ku czci patrona naszego kościoła filialnego – św. Stanisława Biskupa i Męczennika, jak również na rzecz integracji mieszkańców wsi.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą, którą celebrował Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Parsęcku ks. Piotr Domaros. Licznie zgromadzeni wierni, szczelnie wypełnili dalęcińską świątynię. Oprawa wokalna i organowa w wykonaniu zespołu Tristars oraz procesja z darami, dodatkowo podkreśliły podniosły charakter Eucharystii.

Na uczestników „Parafiady u św. Stanisława” czekało mnóstwo atrakcji. Zarówno dzieci jak i dorośli, znaleźli ofertę dla siebie. Sygnał do zabawy dał ks. Proboszcz, który przy asyście przedstawicieli Bractwa Kurkowego w Czarnem, oddał strzał z armatki!

Prawdziwym przebojem festynu była oferta gastronomiczna. Pieczony dzik z kaszą i warzywami, kiełbasa z dziczyzny, grillowane oryginalne oscypki z żurawiną, grochówka i bigos bardzo szybko zniknęły z brytfan i termosów. Przysmaki polskiej kuchni wręcz zachwyciły podniebienia naszych gości. Nie zabrakło także amatorów grillowanej kiełbaski, która sprzedana została … do ostatniej sztuki. Podobnym zainteresowaniem cieszyły się domowe wypieki dalęcińskich gospodyń.

Dla chętnych zorganizowana została loteria fantowa, w której każdy los przyniósł wygraną. Wśród nagród były m.in. maskotki, zabawki, dewocjonalia, nasiona kwiatów, publikacje edukacyjne, albumy. Dodatkowo, każdy los wziął udział w losowaniu atrakcyjnych nagród tj. Pismo święte, figura Matki Bożej, cenny sprzęt kuchenny.

Były także licytacje m.in. biżuterii, 2 szt. flagi państwowej, która w wersji limitowanej, wydana została przez Prezesa Rady Ministrów z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, książek, albumów, maskotek, wina mszalnego, sadzonek, sprzętu sportowego, rękodzieła i własnoręcznie napisanej ikony, a nawet … strzał z armaty. Ten zaszczyt przypadł dla strażaków z OSP Parsęcko. Jest nam niezwykle miło, iż nasi goście hojnie licytowali fanty.

Całość uroczystości uświetnił zespół Tristars, który do godzin wieczornych bawił gości. Na festynowej scenie zaprezentował się także zespół Kumoszki z Parsęcka, który z ludowym przytupem rozgrzał uczestników festynu.

Dla dzieci bezpłatnie udostępniony był dmuchany zamek oraz miasteczko ruchu drogowego, które dzięki uprzejmości Komendanta Straży Miejskiej w Szczecinku, poprowadziła funkcjonariuszka Paulina Peciak-Nazarewska. W zabawny sposób, dzieci przypomniały sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa, ale wśród zainteresowanych tą tematyką byli tez dorośli. Wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz umiejętności policyjnego psa. Suczka Kala pod nadzorem swojego przewodnika, pokazała walory. Dodatkową atrakcją był wóz strażacki OSP Parsęcko. Nowoczesny, w pełni wyposażony, cieszył oko młodszych i starszych.

Dla lubiących strzelać, Bractwo Kurkowe z Czarnego przygotowało strzelnicę.

O bezpieczeństwo podczas festynu zadbali strażacy z OSP Parsęcko oraz Arkadiusz Grochowski z Przeradza, który na swoim stoisku służył wsparciem oraz badaniami cukru, poziomu ciśnienia, itp.

Organizatorami festynu był Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Parsęcku ks. Piotr Domaros oraz Stowarzyszenie Nasza Gmina w Dalęcinie. Całkowity dochód uzyskany z uroczystości przekazany został na rzecz zakupu nowych ławek do kościoła filialnego w Dalęcinie.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację festynu, a zwłaszcza licznie przybyłym gościom. Mamy nadzieję, że docenicie Państwo naszą gościnność oraz kreatywność i zaszczycicie swoją obecnością i w przyszłym roku. Do zobaczenia!

Tekst: Edyta Wieleba-Matyśniak

Festyn parafialny u świętego Stanisława

 

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *