Flagi uszyte i rozdane mieszkańcom Dalęcina

Zakończył się pierwszy etap projektu pn. „Wielkie szycie w małym Dalęcinie”. Uszyliśmy już flagi dla gospodarstw z naszej miejscowości, aby podczas świąt państwowych, nawet na co dzień, przy każdym domu powiewała biało-czerwona, a tym samym pogłębiały się wartości patriotyczne. Flagi zostały ozdobnie zapakowane i wraz z tekstem Mazurka Dąbrowskiego, przekazane przez uczestników warsztatów, mieszkańcom Dalęcina. Uważamy, że to jedna z piękniejszych lokalnych inicjatyw na 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To również zacieśnienie więzów międzysąsiedzkich, wielopoziomowa integracja ludzi, którzy mają swoje rodzinne historie, różne korzenie i okoliczności, w jakich przyjechali na Pomorze Zachodnie.

Projekt pn. „Wielkie szycie w małym Dalęcinie” polega na zakupie niezbędnego sprzętu i wyposażenia, organizacji warsztatów krawieckich, które przeprowadzone są przez członkinię naszego stowarzyszenia – zawodową krawcową przy wsparciu mieszkanek, które posiadają podstawowe umiejętności szycia na maszynie, branżowych i integracyjnych spotkań.

Podczas projektu uczymy się szyć na maszynie, podnosimy umiejętności osób zaawansowanych. Obok flag chcemy szyć niezbędne dla naszej sali wiejskiej tekstylia – podkładki, obrusy, łapki kuchenne, fartuszki, dekoracje okien, dekoracje okolicznościowe. Materiał już zakupiliśmy i po 11 listopada zabieramy się za pracę twórczą.

Na spotkania chcemy zaprosić również osoby z branży krawieckiej, które podzielą się doświadczeniem, praktycznymi wskazówkami. Ponadto planujemy warsztaty z instruktorami ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Turowie, by skutecznie zachęcić do współpracy osoby niepełnosprawne i ich rodziny. Podczas projektu planujemy odwiedziny w Domu wraz z niepełnosprawnymi mieszkańcami i ich rodzinami i wspólne warsztaty w tej placówce.

Niezmiernie nam miło, że w naszych warsztatach udział biorą także osoby z Parsęcka, Radomyśla i Przeradza, a projekt cieszy się zainteresowaniem mediów, także tych ogólnopolskich. Posłuchać o nas można m.in. w Radiu Koszalin i poczytać w Gościu Niedzielnym czy Głosie Koszalińskim.

Projekt rozpoczął się spotkaniem rekrutacyjnym, a w okresie przedświątecznym zakończy małą wystawą naszych prac oraz dokumentacji fotograficznej. Nie kończymy na tej inicjatywie. Mieszkańcy chcą się spotykać. Wykonaliśmy we własnym zakresie miejsca spotkań i rekreacji, stowarzyszenie pozyskało środki finansowe, kolejne projekty powoli przelewamy na papier i liczymy na dofinansowania. Ważne, że nam chce się chcieć.

Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Szczecinku.

Program „Działaj Lokalnie” jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Realizatorem programu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP). Ośrodkiem Działaj Lokalnie na terenie Powiatu Szczecineckiego jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania POJEZIERZE RAZEM.

Tekst i foto: Edyta Wieleba-Matyśniak, koordynator projektu

Flagi uszyte i rozdane mieszkańcom Dalęcina
Bookmark the permalink.

Comments are closed.