Polska mistyczka Wanda Malczewska (archidiecezja łódzka), kandydatka na ołtarze – w jednej ze swoich wizji doświadczyła kontaktów z duszami czyśćcowymi:
„Dziś w nocy, gdy się przebudziłam usłyszałam głos płaczliwy: Zmiłujcie się nad nami przynajmniej wy, krewni i przyjaciele nasi, gdyż bardzo cierpimy w więzieniu czyśćcowym. Wy, żyjący nie macie pojęcia jakie tu męki ponosimy. Cierpimy moralnie, bo najmniejsza plamka grzechowa, pokutą nie zmazana, przeszkadza nam do wyjścia stąd. Cierpimy fizycznie, bo te same prawie męki ponosimy, co potępieni w Piekle, z tą tylko różnicą, że my cierpimy do czasu, a tamci na wieki. My sami nic dla siebie zrobić nie możemy, ale wy możecie zrobić dużo, ofiarujcie za nas słuchanie Mszy Św., różne modlitwy odpustowe, ofiarujcie – dajcie jałmużnę – a najskuteczniejszą pomoc nam dacie, gdy się postaracie o odprawienie Mszy Św. za nas. Krew Pana Jezusa we Mszy Św. przez kapłana ofiarowana zgasi płomienie czyśćcowe…
O jakże szczęśliwi, którzy za żywota pamiętają, aby się tu nie dostali. Zachowują przykazanie Boskie i Kościelne, unikają grzechów, spełniają dobre uczynki, odbywają często Spowiedź, słuchają Mszy Św. i nauk w kościele, dają jałmużny na kościoły i ubogich, i nikogo nie krzywdzą.
Biada tym, co zapominają o przestrodze Pisma Św., że cudzołożnicy, przeklętnicy, pijacy i złodzieje Królestwa Bożego oglądać nie będą…
Jak liście z drzewa w jesieni, tak dusze tych grzeszników lecą do Piekła. A jeżeli przez szczerą Spowiedź i pokutę Piekła uniknęli, to tu do Czyśćca na długie straszne męki są skazani, bo nic nieczystego nie wejdzie do Królestwa Niebieskiego. Teraz to poznajemy, ale już za późno…”
Wypominki to:
– modlitwa za zmarłych – modlitwa ta odmawiana jest codziennie przez cały listopad począwszy od uroczystości Wszystkich Świętych,
– wymienianie imion i nazwisk zmarłych połączone z modlitwą, czy to różańcową, czy inną żałobną.
W naszej ojczyźnie, dzięki Bogu, jest wielki szacunek i cześć dla przodków, dla zmarłych. Miłością i szacunkiem otaczamy ich groby: wystawiamy piękne, monumentalne pomniki – znaki pamięci; stawiamy kwiaty – wyraz miłości; zapalamy znicze – symbol pamięci. To wszystko czynimy dla uczczenia naszych zmarłych w sposób materialny.
Ale… obok tego jest także to, co jest wyrazem naszej miłości dla tego, co duchowe! Tym jest Msza Św. – Ofiara Pana Jezusa składana na ołtarzu za zmarłych w dzień ich urodzin, imienin, rocznicę śmierci, modlitwa wypominkowa, pacierz, Różaniec czy Koronka do Bożego Miłosierdzia. A wypominki to duchowy obowiązek, wyraz miłości do tych, których kochamy. To także swoista spłata długu…
Módlmy się za naszych zmarłych, niech obok zewnętrznych wyrazów naszej miłości i pamięci obecny będzie także aspekt duchowy – modlitwa, która nie jest widoczna dla oczu ciała, ale pomocna potrzebującej duszy.
Proszę o:
- czytelne wypisanie (w mianowniku), imion i nazwisk… swoich zmarłych,
- wpisanie na kopercie miejscowości.
Przyjdźcie na tę modlitwę… (czy gdyby to chodziło o mnie, chciałbym, aby moi bliscy przyszli i modlili się za mnie, czy zostawiliby to jedynie kapłanowi i garstce wiernych?) – obecność i modlitwa…
Wypominki będą czytane w niedzielę i następujące dni:
- Radacz – wtorek o 16.15 wypominki i Eucharystia
- Dalęcino – wtorek o 17.30 Eucharystia i wypominki
- Przeradz – czwartek o 16.15 wypominki i Eucharystia
- Parsęcko – 17.00 wypominki i 17.30 Eucharystia (w czwartek wypominki po Mszy św.)
W dniach od 1 do 8 listopada, za pobożne nawiedzenie cmentarza oraz odmówienie modlitwy w intencji zmarłych można uzyskać, raz dziennie, odpust zupełny za zmarłych. Warunki uzyskania odpustu:
– stan łaski uświęcającej i brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu,
– przyjęcie Komunii Świętej,
– modlitwa w intencjach Ojca Świętego.
Zachęcam również, by pomodlić się za zmarłych w czasie, zamówionej za nich, Eucharystii (jest już nowy kalendarz z intencjami na 2018 r.)
Parsęcko, ks. Piotr Domaros, tel. 606202196

