Zakończyły się warsztaty pisania ikon

Dziś zakończył się piękny czas warsztatów pisania ikon. Słowo „warsztaty” nie oddaje tego co przeżyliśmy… był to czas rekolekcji, naszego spotkania z Panem Bogiem – Osobą, którą pisaliśmy.

W tajniki tej sztuki wprowadzała nas Pani Honorata Wojczyńska (www.lespace.pl), duchową opiekę sprawował ks. Piotr Domaros. Wszyscy wykonali Mandylion, czyli wizerunek Chrystusa, a każda praca jest zupełnie inna.

Dowiedzieliśmy się o historii, podstawach teologii ikony, jej symbolice oraz technikach wykonania. Prace wykonane zostały na desce lipowej, temperą żółtkową (z barwnikami), pokryte płatkami złota.

Pragnienie pisania ikony, wypływa ze szczerego szukania Boga. Tęsknota za spotkaniem z Nim pozwoliła nam w ciszy i skupieniu tworzyć Jego Obraz, w pokorze przyjmować wszelkie uwagi oraz z otwartym sercem towarzyszyć innym w tej pracy.

Kolejne dni odkrywały nowe piękno Oblicza Pana – i to duchowe i to na desce. W każdym dniu był czas modlitwy i pracy… i z każdym dniem coraz większy spokój w sercu, mimo wielu skrajnych emocji na zewnątrz. Nasze predyspozycje manualne były różne, niektórzy ostatni raz trzymali pędzel w dłoni w „podstawówce”, a jednak na koniec każda ikona wyszła piękna. Potwierdza to łaskę, jaką otrzymuje osoba, która podejmuje ten rodzaj modlitwy – bo są one „nie ludzką ręką czynione” – tak było, jest i będzie.

W niedzielę (29.07.2018r.) w kościele w Parsęcku odbędzie się poświęcenie naszych ikon. Zapraszamy.

Dziękujemy Bogu za to doświadczenie.

Dziękujemy proboszczowi za głoszone Słowo Boże, katechezy i czas adoracji.

Dziękujemy Pani Honoracie za podzielenie się swoim talentem, przekazanie ogromnej wiedzy, warsztatu i umiejętności, za cierpliwość, szczerość i wyrozumiałość oraz spokój, którym nas obdarowywała.

„Ikona jest oknem, przez które człowiek może wejrzeć w serce Boga i przez które Bóg spogląda w serce człowieka. Okno, którym jest ikona nie jest jednak zamknięte. Wzrok Boga przyciąga. Jego pełne czułości spojrzenie przepełnione jest tęsknotą – Bóg wypatruje swojego człowieka”
P. A. Florenski

Adriana i Tomasz Rogowscy

Zakończyły się warsztaty pisania ikon
Bookmark the permalink.

Comments are closed.