Tradycja nakazuje, że w Wielką Sobotę odbywa się obrzęd poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny.
Tak było i w naszej parafii. Począwszy od godz. 10.00 pokarmy były święcone w następujących miejscowościach: Parsęcko I, Radomyśl, Przeradz, Dalęcino, Parsęcko, Radacz, Radacz kolonia, Parsęcko II, Parsęcko III oraz Dębowo.
W koszyczku wielkanocnym tego dnia powinny znaleźć się następujące pokarmy, które mają swoje symboliczne znaczenie:
– chleb, na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; aby nie brakło nam chleba powszedniego i żebyśmy zapragnęli Chleba, który daje życie wieczne,
– jajko, które jest dowodem odradzającego się życia, symbolem zwycięstwa nad śmiercią,
– sól, która symbolizuje ochronę człowieka przed duchowym pogorszeniem oraz nawrócenie i oczyszczenie,
– pieprz, który jest symbolem nieśmiertelności, pełnej wiary,
– wędlinę będącą symbolem bogactwa, dostatku, nie tylko tego materialnego, ale również duchowego, dzięki któremu możemy zawrzeć pełne przymierze z Bogiem,
– chrzan, który przypomina o pokonaniu męki goryczy Chrystusa,
– Baranka Wielkanocnego lub Zajączka, będącego symbolem ofiary męki Chrystusa, który swoją śmierć na krzyżu przyjął spokojnie, pokornie, bez żalu,
– babkę wielkanocną będącą symbolem umiejętności i doskonałości, do której powinien dążyć każdy człowiek zarówno w życiu duchowym jak i w otaczającej go rzeczywistości.

