Wielka Sobota – Święcenie Pokarmów

swiecenie_pokarmow_2015Tradycja nakazuje, że w Wielką Sobotę odbywa się obrzęd poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny.

Tak było i w naszej parafii. Począwszy od godz. 10.00 pokarmy były święcone w następujących miejscowościach: Parsęcko I, Radomyśl, Przeradz, Dalęcino, Parsęcko, Radacz, Radacz kolonia, Parsęcko II, Parsęcko III oraz Dębowo.

W koszyczku wielkanocnym tego dnia powinny znaleźć się następujące pokarmy, które mają swoje symboliczne znaczenie:

chleb, na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; aby nie brakło nam chleba powszedniego i żebyśmy zapragnęli Chleba, który daje życie wieczne,

jajko, które jest dowodem odradzającego się życia, symbolem zwycięstwa nad śmiercią,

sól, która symbolizuje ochronę człowieka przed duchowym pogorszeniem oraz nawrócenie i oczyszczenie,

pieprz, który jest symbolem nieśmiertelności, pełnej wiary,

wędlinę będącą symbolem bogactwa, dostatku, nie tylko tego materialnego, ale również duchowego, dzięki któremu możemy zawrzeć pełne przymierze z Bogiem,

chrzan, który przypomina o pokonaniu męki goryczy Chrystusa,

Baranka Wielkanocnego lub Zajączka, będącego symbolem ofiary męki Chrystusa, który swoją śmierć na krzyżu przyjął spokojnie, pokornie, bez żalu,

babkę wielkanocną będącą symbolem umiejętności i doskonałości, do której powinien dążyć każdy człowiek zarówno w życiu duchowym jak i w otaczającej go rzeczywistości.

Jezus powiedział do swoich uczniów: Nie troszczcie się zbytnio i
nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec
wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie
się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość,
a to wszystko będzie wam dodane
Bookmark the permalink.

Comments are closed.