Święto Objawienia Pańskiego – Trzech Króli

swieto_objawienia_panskiego6 stycznia 2015 r. obchodziliśmy uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Trzech Króli – pamiątka przybycia do Betlejem trzech Mędrców ze Wschodu, którzy pragnęli oddać pokłon narodzonemu Jezusowi.

Trzech Królowie przynieśli ze sobą dary, które miały swoją symbolikę: złoto – symbol godności królewskiej, kadzidło – godności kapłańskiej, mirrę – symbol wypełnienia proroctwa mesjańskich oraz zapowiedź śmierci Zbawiciela.

Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się zwyczaj świecenia kredy, kadzidła i wody. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B oraz aktualny rok. Litery te oznaczają imiona trzech króli.

W średniowieczu odczytywano to inaczej. Napis „C+M+B” (imię Kacper po łacinie pisane jest przez C) oznaczał błogosławieństwo: Niech Chrystus błogosławi mieszkanie! (Christus mansionen benedicat).

Bookmark the permalink.

Comments are closed.